Anketa – Jak dál v komunistickém hnutí u nás?!

Tuto otázku si kladou mnozí, kterým leží na srdci pokroková budoucnost vlasti i komunistického hnutí u nás obecně. Připustíme-li Husovo, že: „…v knihách je pravda!“ a Werichovo, že: „…člověk má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl… a je, tak má bejt tím čím je a nemá být tím čím není , jak tomu v mnoha případech je… Podle známého „…ševče pusť se koryta a drž se kopyta.“ A spolu s moudrostí otců, že „neexistují hloupé otázky, ale jen hloupé odpovědi…“, může otevřená, kritická a inteligentní diskuse napomoci mnohým funkcionářům strany, dosud komunistickými ideály nepolíbeným, zda jsou faktickou frakcí v KSČM skupiny komunistů snažících se vrátit straně ztracený základní program a charakter…, nebo ti, co si pro korýtka stranu usurpovali jako léno, ale nikdy s ničím programově komunistickým nepřišli?! Jeden z moudrých a vzdělaných lidí, který se přes své ambice nikdy na nikoho nepovyšoval a uměl jednat téměř s každým, a který ač mlád odešel do marxistického nebe byl v posledních letech svého života silně kritický k zatuchlému vedení KSČM, by k současným nic neříkajícím postojům naší věrchušky, jen lakonicky poznamenal: „Slova, slova, slova…!“

Přátelé! Zamyslete se a napište svůj názor! Pomozme společně návratu autority straně, která si to v našich dějinách mnohokrát vybojovala.

MiHav

3 odpovědi na “Anketa – Jak dál v komunistickém hnutí u nás?!”

 1. Období posledních mnoha let… v návaznosti na nesprávně pojatou úlohu komunistické strany hned od převratu 89 zužují vlastní budoucnost jen dvě základní možnosti. První – nechat vše tak jak je, zradit dělnické a komunistické hnutí, opustit principiální podstatu vzniku komunistického hnutí a historicky se znemožnit nebo – druhá možnost – „něco“ změnit. Bohužel jsme nechali všechno tak vyhnít, že to „něco“ znamená vlastně změnit „všechno“.
  Rozsah oblastí nutných změnit je tak široký, že se může zdát až nerealizovatelný! Ke změnám však nedojde najednou a výsledky již mnozí z nás nepocítí.
  Základním a největším problémem nejsou samotné postupné změny… Tím největším problémem jsou lidé, kteří o komunistické straně rozhodují a současný mrtvolný zápach jim vyhovuje.
  Změna k návratu přirozené autority komunistické strany, kterou v minulosti měla, vyžaduje změnu myšlení, odvahu, uvědomění a především obrovský kus práce a přesvědčování.
  Ten, kdo by chtěl vědět jak na to, má ulehčenou práci. Na čtyřiačtyřiceti pražských teoreticko-politických konferencích byly všechny kritické oblasti v práci strany již několikrát rozebrány s poukazem na jejich řešení.
  Pro orientaci naznačím oblasti:
  – kolektivnost vedení s osobní zodpovědností;
  – politická (ne)vzdělanost a neuvědomělost funkcionářského aktivu;
  – neznalost práce poslaneckého klubu v kapitalistickém parlamentu;
  – systematická ideologická práce;
  – permanentní boj s antikomunismem u nás;
  – spolupráce všech komunistických a dělnických uskupení pracujících na principech M-L;
  – maximální podpora a součinnost s vlasteneckými organizacemi;
  – vnitrostranická ekonomická (finanční) demokracie a spravedlnost;
  – atd. atpod.
  I příští pražská konference jistě poukáže na další možnosti restartu komunistického hnutí u nás. Ale jak říká staré přísloví: „Kdo chce – udělá. Kdo nechce – zdůvodní!“
  Ale pravda zvítězí!

 2. Strana musí být skutečně komunistickou, musí vycházet z teorie marxismu-leninismu (to by mělo být obsaženo v preambuli Stanov KSČM), musí mít v čele osobnosti plně oddané socialistickým a komunistickým ideálům, charismatické a důvěryhodné pro vlastní členy a především pro ty, kterým v kapitalistické společnosti slouží jen jejich pracovní síla k obživě vlastní a jejich rodin a kteří hledají cestu ze současné tíživé situace. Strana proto musí mít jednoznačný, reálný a obecně pochopitelný komunistický program.
  Zvláštní péči musí komunistická strana věnovat otázkám vnitřního života strany. Leninské principy a normy výstavby vnitřního života a činnosti strany, jejich důsledné a tvůrčí uplatňování je jedním ze základních faktorů, který podmiňuje rozvoj komunistické strany samé. Jsem přesvědčen o tom, že ať se snažíme jakkoliv vymyslet nový, nebo jiný systém pro zefektivnění práce strany a jejích orgánů, tak nic lepšího nevymyslíme.
  Rovněž dialektická jednota teorie a praxe, jednota politické a organizační činnosti by měla být hlavním zdrojem síly a efektivnosti stranického vedení.
  Stručně řečeno, je nutné uvést stranu po všech stránkách do pořádku! Teprve pak najdou lidé odvahu a chuť spojit svůj život s komunistickým hnutím.
  Václav Čermák

 3. Na 43 PTPK jsem zveřejnil několik stručných otázek k programu strany a nepřímo vyzval, že rád pomohu při řešení. Odezva žádná. V tomto měsíci jsem inicioval prohlášení, které náš OV KSČM rozeslal všem okresním organizacím. Reakce naprosto mizivá a dokonce z Liberce abychom neotravovali. Je vidět, že text prohlášení nebyl vůbec pochopen. Proto sám budu pracovat ve volných chvílích na „manifestu“. Ale zájem na řešení budoucnosti strany, jak vidět není.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *