Zaslechli jsme na zasedání ÚV KSČM

Z vystoupení Karla Klimši:

…už delší čas říkám těm svým vystoupením házení hrachu na stěnu, ale házím ho proto, aby jednou někdo neřekl: „Proč jste o tom nemluvili? Proč jste nevarovali? Proč jste něco nedělali, to jste neviděli, kam to spěje?“

Ty signály z řady posledních voleb jsou jasné, výmluvné a nepřehlédnutelné. Je stále podivnější a nepochopitelnější, že je zatvrzele odmítáme vzít na vědomí!

V dosud posledních eurovolbách jsme ztratili polovinu hlasů a přišli o 1 mandát. Krajské a parlamentní volby byly vyloženým propadákem a v hodnocení politologů zdomácněl termín volební debakl. Teď jsme citelně ztratili v komunálních volbách a vyklidili jsme SENÁT – odešel náš poslední mohykán. Ve všech volbách – parlamentních, euro-, krajských i komunálních – do značné míry rozhoduje: a) celkový obraz strany; b) osobnost, gravitační síla lídra. Obraz strany je mdlý, matný, nepřitažlivý a lídr nikomu nic moc neříká!

Jsme hodně opatrní, korektní, ustrašení – jakoby si naše „věrchuška“ nechtěla komplikovat své nějaké jiné zájmy. Nechceme či neumíme pracovat s protestním elektorátem, který je nespokojen až znechucen establishmentem, tím politickým i mediálním. A nás pomalu a postupně řadí mezi něj. Bojíme se populismu, ale on je do jisté míry vyjádřením zdravého rozumu národa. Plácáme hlouposti, protože je říká EU – opakujeme je po Straně evropské levice a GUE/NGL – skloňujeme (někteří) genderismus, práva gejů a lesbiček, zpochybňujeme, že manželství je svazkem muže a ženy, to že je zdravá rodina, a jedině v ní se rodí děti, naše budoucí pokolení.

Podílíme se na rozleptávání tradičních hodnot, na kterých stojí normální lidská civilizace. VOLIČ – NÁŠ VOLIČ – to vidí, vnímá, diví se a stále častěji: a) buď nejde volit; b) anebo volí jinou stranu; jedni Babišovo ANO, druzí Okamurovu SPD. Prostě, už dlouhý čas jdeme šejdrem a ti, kteří tu holou pravdu připomínají, jsou nazývání rozvraceči.

Obávat se o osud strany, s tak dlouhou a slavnou historií, nemá být dovoleno! Prof. Krejčí ve svých statích o volbách hovoří o masakru levice. Prof. Keller se ptá: „Kam se poděla levice?“ Doc. Valenčík volá po programové levici, která stojí na skutečných hodnotách levicové politiky. Zdeněk Zbořil píše o krizi levice a absenci opravdových levicových lídrů. Jen my nic! Nikdy jsme z výsledků voleb nevyvodili racionální poučení, nepojmenovali příčiny, neprovedli nezbytné změny.

Ve filmu Marečku, podejte mi pero, se mistr Jiří Kroupa ptá na poli posádky traktoru: „- Jak to chodí, Vamfola? – Chodí to dobře, ale neseje to. – To je u secího stroje dost závažný problém. Nemyslíte?“

My máme podobný „závažný“ problém, ale ne a ne ho řešit. Patrně, podle některých, by bylo dobře ještě počkat. Jenže aby nás to čekání nakonec nezastihlo coby mimoparlamentní stranu!

*  *  *

Straně zvoní hrana a před námi jsou eurovolby. Začněme něco dělat – jasně, rázně, lidem srozumitelně! Hamáček vystoupil v OSN jménem vlády ČR, kterou podporujeme, a obsahově to bylo v řadě bodů v příkrém rozporu s linií KSČM. A my nic! Snad s výjimkou výborného, věcného článku vedoucího mezinárodního oddělení ÚV Jaroslava Romana v Haló novinách. Ale to měl být sakra rachot ve Sněmovně a na lince Babiš – Hamáček – Filip.

Anebo celý ten velký trapas Peche – Petříček. Lze jasně tušit, co můžeme od neosobnosti typu Petříčka čekat. A my zase nic moc!

Docela časté a hodně nešetrné poznámky Andreje Babiše na naši adresu (jako ten v Berlíně o tom, že KSČM měla být rozpuštěna) přijímá naše vedení s hrdostí zmoklé slepice.

Bude schvalován rozpočet, včetně štědrých částek na kontě vojenských misí. I těch v Pobaltí, i těch, v nichž v Afghánistánu – za cizí zájmy – umírají čeští vojáci. Postavíme se tomu?

A co neziskovky? Minule jsme tu připomínali úkol z března t.r., aby poslanecký klub předložil do konce roku návrh zákona o neziskových organizacích. I přes jistou redukci na ně jdou horentní sumy. A teď nemyslím ty, které unesou ten název, nýbrž ty, co v cizím žoldu, ale i z našich peněz, naplňují cizí, protinárodní politické zájmy doma i v zahraničí.

*  *  *

Poslední poznámka je k nadcházejícím eurovolbám, které budou na programu příštího zasedání. Jedinou cestou je, orientovat se na tu část veřejnosti, voličstva, která je kriticky naladěná k EU. Nikdo nepřející nemaloval její obraz. Evropská komise a Evropský parlament si samy nakreslily – bezpočtem svých nesmyslných rozhodnutí a příkazů –  vlastní karikaturu. Pokud by – nedejbože – byl lídrem naší eurokandidátky nějaký zamaskovaný eurohujer a rád by znovu „vylepšoval“ Evropskou unii, můžeme to rovnou zabalit. Náš volič bude volit euroskeptické strany!

 

Z vystoupení Richarda Pokorného:

Letošní komunální a senátní volby dopadly další katastrofou. Příčiny z předchozích porážek (viz např. moje analýza delegátům X. sjezdu) trvají a letošní volby navíc přinesly vyjádření voličů k některým našim krokům v mezidobí učiněným. Naši voliči dali jasně najevo, že personální změny ve vedení strany přijaté X. sjezdem je nepřesvědčily, slibované korekce naší politiky či vnějšího projevu jsou pouhé „quasizměny“ a ani tolerance Babišovo vlády nebyl dobrý nápad.
Co je však úplně nejhorší? Pokud se někdo pokusí tyto problémy pojmenovat a ptát se na jejich příčiny, vedení namísto věcné diskuse odpovídá výkřikem „Skála je rozvraceč“.
Copak jste všichni úplně slepí? Opravdu nevidíte, že zde nejde o spor Skály a Filipa či dokonce Skály a vedení (jak se nám snaží vnutit stanovisko KV MSK kraje), ale spor o elementární politickou orientaci a budoucnost KSČM na podkladě opakovaného selhávání současného nesocialistického směru?

Pokud se v něčem shoduji s předsedou ÚV, pak v odhadu potenciálu naší strany přes 30 procent. Tím spíš nechápu odhodlání autorů dosavadního politického kursu pokračovat v něm dále, i když straně dlouhodobě přináší volební výsledky 5 až 8 % v sestupné tendenci. Vám jako členům ÚV to taky nevadí? Takhle si představujete naši společenskou revoluční roli? A existuje vůbec něco, co by vás přesvědčilo o nezbytnosti změny?

Argumentů ve prospěch dominantní odpovědnosti vedení strany je mnoho, a přehlédnout je může jen úplně slepý. Všechny volby u nás rozhodují celostátní témata a volební lídři, přičemž tito jsou společní všem našim porážkám. Vedení má, a dokonce musí mít hlavní odpovědnost za politický kurs strany, a jakékoliv snahy to popírat jsou lhaním do vlastní kapsy. Velkou roli u nás má též osoba lídra politické strany – vzpomeňme na dominanci ČSSD za výrazných Zemana či Paroubka oproti slabému a nevyhraněnému Grossovi či technokratovi Sobotkovi, které možná dokáže překonat jen šedý stín Hamáček.

Jiný příklad? Co Babiš nebo Okamura? Oba vstoupili do politiky teprve nedávno, oba vedou hnutí „jednoho muže“, ani jeden není „člověkem z lidu“ či dokonce socialistou, a přesto nás poráží na našem vlastním hřišti, berou nám voliče i témata, a my tomu jen mlčky přihlížíme. Babiš je pro voliče dodnes symbolem boje proti Nečasům, Kalouskům a dalším představitelům zprofanované pravice první dekády nového tisíciletí, Okamura je už podruhé v PS díky tématu přímé demokracie a odporu proto hrozbě islamizace ČR. Proč to neumíme my? Protože nám chybí takový lídr.

Za Babišem stojí činy, co stojí za námi? Hlásáme progresivní daně a rovnostářství, ale nikdo z našich poslanců se k progresi odvodů z příjmů z politiky nehlásí. Když 75 % obyvatel naší země musí vyjít s podprůměrnou mzdou, proč by naši poslanci nevystačili s průměrnou a zbytek nemohli odvádět do stranické pokladny ve prospěch strany, která je k těmto příjmům vytáhla? A to tím spíš za situace, kdy je strana v hlubokém finančním propadu? Namísto toho chceme plošně zvyšovat členské příspěvky a tahat tak nemajetným důchodcům další peníze z kapes? A jak potom můžeme být pro veřejnost jako komunisté důvěryhodní?

Jsem přesvědčen, že výměna vedení je pouze prostředkem a nutným předpokladem zahájení stranické obrody a naší cestě k těm 30 procentům volebního zisku. K tomu je ale zapotřebí odvaha vás všech – odvaha říct: „Vojto, jsi můj kamarád 20 či 30 let a budeš dál, ale nejsi dobrý předseda, a proto hlasuji pro Tvoje odvolání.“ Dnes jste to nedokázali, uvidíme příště. Přeji Vám tedy do budoucna především hodně odvahy…

 

Z vystoupení Miroslava Kavije:

Dříve než se dostanu k prohlášení Výkonného výboru Plzeňského krajského výboru KSČM k situaci ve straně po volbách, dovolte mi, abych se zastavil u jedné věci. Tou je vznik platformy Restart. Část dnešní diskuse směřuje právě ke vzniku této platformy, která spustila ve vedení strany pozdvižení, s odůvodněním, že má za cíl rozvrátit stranu. Následovalo včerejší odsouzení výkonným výborem KSČM ke vzniku této platformy, namísto zamyšlení se, proč vznikla, co bylo dlouhodobým podhoubím vzniku platformy. Lze ale obviňovat z rozvracení strany např. armádního generála Miroslava Vacka nebo bývalého ředitele nakladatelství Futura Václava Věrteláře souhlasící s obsahem tohoto prohlášení?

Prohlášení Restartu není tak nebezpečné jako pokračování v současném trendu politiky, směřující k neúspěchu – v pořadí pátých voleb – voleb do EP v příštím roce.

Zatímco na jedné straně bylo na včerejším jednání VV ÚV řečeno, že „přestřelky“ by se měly řešit na naší půdě, tak na straně druhé – bývalý plukovník, dnes úspěšný podnikatel a možná prodloužená ruka Hradu, zakladatel hnutí BOS v roce 2017, které nám sebralo část členů a voličů (za náš kraj vzpomenu např. bývalého člena ÚV KSČM za Domažlice – p. Křenka) pan Zbytek se včera večer v elektronických médiích a dnešních HaNo tvrdě navážel do bývalého místopředsedy ÚV KSČM s. Skály. Nic není bezdůvodně. Proč zrovna on a právě před dnešním zasedáním ÚV nechám na úsudku každého z nás!

Neočekával jsem, že dnes dojde k nějaké sebereflexi ze strany vedení. K té ostatně nedošlo ani po debaklu v loňských parlamentních volbách. Pominu-li, podle názoru mnohých, dobře zrežírovaný dubnový sjezd.

Překvapuje mě ale, nebo snad ani nepřekvapuje, že na nedávno skončeném celostátním setkání mladých členů KSČM s vedením strany, předseda ÚV KSČM za viníky neúspěchu nedávno skončených voleb označil – jak jinak – předsedy OV KSČM a 1. místopředsedu ÚV KSČM P. Šimůnka.

Závěrem mi dovolte seznámit vás se závěrem přijatého prohlášení VV Pl KV KSČM k situaci po volbách ve kterém VV Pl KV požaduje:  Zaprvé – rezignaci vedení ÚV, členů VV a ÚV KSČM na dnešním mimořádném zasedání ÚV a zadruhé – do dvou měsíců uskutečnit mimořádný sjezd, jehož bodem bude volba nového vedení strany.