Alexandru Vondrovi koule nechybí!

Sobotní volební kongres ODS, nejstarší pravicové polistopadové strany, překvapení ani zásadní změny nepřinesl. ODS zůstává nadále stranou jednoho muže. Nadále tuto roli bude sehrávat spřízněnec předáka Sudetoněmeckého landsmanšaftu Bernda Posselta, profesor Petr Fiala.

Oproti předcházejícím kongresům tentokrát ODS zařadila do programu i estrádní číslo v podobě vystoupení řeporyjského starosty Pavla Novotného. Politika pražského kalibru, známého i divákům ruské televize, kterého delegáti kongresu zaslouženě několikrát odměnili svým potleskem.

V současné personální vyprázdněnosti ODS tak nikoho nepřekvapil návrat Alexandra Vondry do nejvyšších pater ODS. Po zvolení europoslancem v loňském roce si ke svým dosavadním politickým úspěchům v sobotu připsal další – pozici místopředsedy. V přednesené vizi nenechal nikoho na pochybách, že vážně pomýšlí být ministrem zahraničí v příští vládě premiéra Fialy. Trvalá přítomnost amerických vojsk na území ČR je zřejmě noční můrou bývalého Havlova dvojčete a tak Vondra delegátům kongresu a občanům opětovně vypustil provokační balónek v podobě návrhu na založení společné letecké základny se Spojenými státy na Ostravsku.

Bývalý disident možná zapomněl na finanční „zpronevěru“ ve výši sahající k miliardě korun v případu Promopro z roku 2009, kdy odsouzenými za mřížemi se nakonec stali jen „pěšáci“.

Na co však nezapomněl určitě, je nezdar v podobě vybudování radaru protiraketového systému USA v Česku, jejíž smlouva byla s americkou stranou podepsána v roce 2008 a pro odpor veřejnosti nakonec zůstala nenaplněna.

Skutečná obnova ODS se tedy opět nekoná. Naplněním vize Petra Fialy stát se silným premiérem příští vlády by bylo pouhým pokračováním předešlých vlád s premiéry Klausem, Topolánkem a Nečasem. Vlád, které svůj mandát nezvládly a skončily v demisi.

Petr Fiala lidem více než jeho předchůdci nenabídne. Škodlivost a důsledky úsporných finančních opatření, stejně jako jednostrannou zahraniční politiku směrem na USA si občané pamatují dodnes. Jedinou změnou tak zůstává pokračování snahy pana profesora o prolomení Benešových dekretů spojené s navrácením majetku sudetským Němcům. V případě úspěchu by tak důsledně dovršil rozkradení republiky pod vedením svých pravicových předchůdců!

Miroslav Kavij

(Poznámka metéra: Komunistická strana a vlastenecká hnutí – poslední záchranná brzda před koncem české národní státnosti.)