Válková – další pseudokauza

aneb Kdo ve skutečnosti tahá za nitky

Bývalá šéfka justice a současná zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková, která v minulosti pobouřila občany svým výrokem, kdy uvedla, že se Čechům za nacistické okupace „zas tolik nedělo“, svojí kandidaturou na ombudsmanku se nedobrovolně přiblížila konci své politické kariéry.

Čas ukáže, zda za precizní prolustrování své osoby může poděkovat lidem z ÚSTRku či někomu jinému. Na političce, i přes její bývalé členství v KSČ a doposud čisté jako lilie, ostražití ochránci demokracie a lidských práv přesto škraloup na kráse našli. Výsledkem tak je, že osoba podílející se v minulosti na potlačování disidentů, není hodna pokračování v práci „dosluhující“ ombudsmanky Anny Šabatové, věrné to kamarádky z „nejtěžších dob“ bývalého prezidenta Havla.

Nevím, zda Helena Válková bude zpytovat svědomí. Spíše může tiše závidět bývalým předlistopadovým politikům a strůjcům převratu v roce 1989, kteří nerušeně finančně profitují na vlně demokracie dodnes. Jedním z mnohých příkladů je expremiér a člen předlistopadové vlády Marián Čalfa.

Autor „pendrekového zákona“, který svůj hřích smazal v bravurně zvládnuté pozici „technokrata předání moci“ a „dokázal dosadit“ disidenta na prezidentský trůn. „Odstartovat“ zlatá léta rozkradení a rozprodeje státu s následným jeho rozdělením. Chameleón profitující od té doby z členství v nejrůznějších radách společností a firem. V současnosti člen představenstva Plzeňské teplárenské „patřící“ finančnímu energetickému oligarchovi Křetínskému.

Rokem 1989 pošlapávání lidských práv občanů České republiky neskončilo. Naopak, především u nejchudších občanů je tento problém možná ještě více, zřetelnější.

Věřme, že i z tohoto důvodu bude nový ombudsman zvolen na základě jeho skutečné odbornosti a bez poskvrny morálního kreditu, nikoliv na pozadí politických zájmů. Přejme si, aby účelových pseudokauz bylo v budoucnu co nejméně a vláda se mohla věnovat řešení přibývajících skutečných problémů tížících naše občany!

MiKav