Kuba jako revoluční příklad

„Máme více lékařů v zahraničí než prakticky jakákoli jiná země na světě. Ne proto, že exportujeme cokoli, ale jednoduše proto, že se chceme podílet na budování světa s lepšími zdravotními a životními podmínkami,“ prohlásil kubánský lékař Luis Herrera v exkluzivním rozhovoru pro venezuelskou televizi TeleSur.

Dr. Herrera se již před 40 lety zasloužil o vývoj „Interferonu Alpha 2B“, který se používá k prevenci zdravotních komplikací, které by mohly nastat při kontrakci koronavirového řetězce COVID-19.

V době, kdy vlády celého světa, oddané neoliberalismu, bojují proti šíření viru uzavřením hranic a zavedením vojenské kontroly, Kuba si zachovala svůj internacionální přístup a zůstává revolučním příkladem. Kubánská vláda dovolila britské výletní lodi „Braemar“ zasažené koronavirem zakotvit v Havaně, když ji před tím odmítly USA i Bahamy, umožnila cestujícím vystoupit a zdržet se do doby, pokud je charterové lety nedopraví domů.

Tomu se říká hrdinství a nezištná pomoc

Kuba dokázala přijmout taková rozhodnutí, protože věděla, že její úroveň v preventivní medicíně je natolik vysoká, že udrží jakýkoli možný přenos virů pod kontrolou. A přesto nám Západ často připomíná, že socialismus nefunguje, aby ospravedlnil své permanentní intervence určené k udržení své převahy.

COVID-19 odhalil nelidskost vykořisťovatelských systémů kapitalismu a neoliberalismu. V Itálii nemohou nemocnice držet krok s růstem počtů pacientů vyžadujících intenzivní péči. Britský premiér Boris Johnson zabrzdil kroky podniknuté jinými zeměmi v Evropě a ve světě s cílem omezení šíření viru, bezcitně hovořil o rozvoji „imunity stáda“ a zanedbával ty vrstvy populace, které může virus nakazit a vyvolat u nich komplikace.

Kuba nyní přijímá z celého světa žádosti na dodávku Interferonu Alpha 2B. Neoliberální Západ hledá pomoc komunistické země pod blokádou, aby vyřešil své problémy. Kubánská vláda, věrná své revoluční ideologii, těmto žádostem vyhovuje. Ředitel společnosti BioCubaFarma Eduardo Martinez Diaz uvedl: „V současné době máme požadavky z velkého počtu zemí, na které reagujeme, protože máme dostatečnou kapacitu, aniž bychom ohrožovali domácí zásobování.“

Západní země nepožadují pouze kubánský lék. Itálie požádala Kubu, Venezuelu, ČLR a Rusko, aby vyslaly své lékaře a zdravotníky k pomoci v oblasti Lombardie, která je koronavirem nejvíce zasažena. Prozatím byla duplicita v socialistických zemích v Latinské Americe odsunuta stranou, aby vyhověla tomu, co v Evropě vážně chybí – politika, která upřednostňuje lidi.

Je zřejmé, že neoliberalismus opět selhal v lidskosti. Přesto hlavní média dosud nepocítila potřebu upozornit na kubánský internacionální příklad. Nebylo by to poprvé, kdy se kubánský internacionalismus ostře postavil proti militantním metodám, které Západ používá, když čelí humanitárním obtížím.

Kubánská revoluce nikdy nebyla o privilegiích. Ve skutečnosti zachovávala zásady stanovené Fidelem Castrem, pokud jde o vzdělávání a zdravotní péči, a vybudovala odpovědnou společnost. Již koncem roku 1960 měli všichni Kubánci přístup k bezplatné zdravotní péči a to i přes exodus lékařské elity do USA v důsledku pádu diktátora Fulgencia Batisty.

Na Kubě je zdravotnictví součástí sociální odpovědnosti a právě tato hodnota umožňuje Kubě zůstat v čele poskytování lékařské pomoci na mezinárodní úrovni. Kuba také nabídla vyslání svých lékařů do USA po hurikánu Katrina – nabídku tehdejší prezident George W. Bush odmítl jako propagandistickou.

V Bolívii provedli kubánští lékaři operaci očí Mariu Teranovi, katovi argentinského revolucionáře Ernesta Che Guevary.

V roce 2010 Fidel Castro odsoudil militarizaci humanitárních situací. S odkazem na Haiti prohlásil: „Podle mého názoru takové události komplikují a vytvářejí chaos v mezinárodní spolupráci, což je již samo o sobě složité. Západ opět realizoval jediný plán reakce, které je schopen, zotročení lidu, jak to dělá v kapitalistické tísni. My posíláme lékaře, ne vojáky!“ zdůraznil Castro.

Ramona Wadiová (Wadi)

(Ramona Wadiová je nezávislá badatelka, novinářka na volné noze, recenzentka knih a bloggerka. Její tvorba pokrývá řadu témat ve vztahu k Palestině, Chile a Latinské Americe www. Strategick – Culture.org) 27. 3. 2020, překlad: Karel Kluz

P. S. Sluší se zeptat: „Až skončí pandemie koronaviru, odplatí se mezinárodní společenství Kubě tím, že se postaví proti imperialismu Spojených států, dokud nebude blokáda zcela zrušena? Kdy požádají krvaví nepřátelé Kuby Petr Pithart, Jan Bubeník a Ivan Pilip o pomoc v boji proti koronaviru Spojené státy, nebo jinou vyspělou zemi z bratrské Evropské unie?