Co se nám to v Praze děje?

Máme všude karanténu, ale na některé politiky je i vláda krátká. Rozhodují imperátorsky ve svých lénech s družinou věrných o všem co se jim líbí a taky nelíbí. Jednou dostali právo rozhodovat a už se těch svých poddaných, pardon voličů, ptát nemusí. Mohou tvrdě kritizovat vládu, že nezvládá dostatečně boj s nákazou, že nezajistila to či ono. Tím sbírají body od těch neinformovaných, které stačí občas pobavit různými výstupy (nejlépe před ruským velvyslanectvím), pro příští volby.

Ale je vidno že nákaza se stale šíří, lidé se musí uskrovňovat a jistá nespokojenost je i s prací komunálních politiků. Zdá se, že zákeřný coronavirus působí zřejmě i na centrální nervovou soustavu a to především u pražských politiků – zatím komunálních. Ale jejich ambice se jistě uplatní i ve vyšších funkcích, do kterých jim dopomohou jejich rodné strany až přijde čas.

Mají v nich zasloužilé učitele. Svědčí o tom jejich angažmá ve vysoké politice, kde určují tón v zahraniční politice státu podle vlastního kompasu, který se asi zasekl směrem na západ.

Jejich boj proti Rusku a Číně sice připomíná frašku, ale každý dělá na co stačí a na co má.

Ale také v domácím prostředí se rvou o demokracii jako lvi. Ani výklad dějin jim, všeználkům, nedělá problémy. Co minulé generace nepochopily a nebo pochopily špatně, oni teď zvládají precizně a směle, novátorsky bez ohledu na nevzdělance, kteří se snažili o výklady historie před nimi.

Doufám, že lidé je brzy ocení podle zásluh. Zářivým příkladem a inspirátorem se jim stal zřejmě Hérostratos z Efesu, který se jako mladý muž chtěl stát slavným a proto zapálil chrám bohyně Artemis, aby se jeho jméno dostalo do historie. Byl odsouzen k trestu smrti a aby se mu jeho záměr nepodařil, tak bylo v Efesu pod sankcí smrti zakázáno zmiňovat jeho jméno.

Přesto se světoznámým stal tak, jak si přál. Jeho čin mohl být inspirací pro nejmenované politiky (např. Kolář a Novotný), kteří se pustili do bourání soch a odstraňování závadných názvů veřejných prostor v Praze. Sice určitě nebudou tak přísně potrestáni (spíš vůbec ne), ale pochybná sláva na nich ulpí jako exkrement na košili. Pochybuji, že jim ke slávě pomůže i nová instalace Mariánského sloupu.

Jsem zvědav kdo nebo co je na řadě příště.
J. B., 4. dubna 2020