Strýček Pompeo přiveze jako vždy dobré zprávy

Návštěva amerického strýčka v České republice (ale i v dalších zemích) vždy smrdí průserem. Stačí vzpomenout Paula Ryana – předsedu americké Sněmovny reprezentantů, který „navštívil“ naši zemi v roce 2018. Výsledkem bylo jeho ocenění na půdě poslanecké sněmovny za vyhoštění ruských diplomatů, poděkování za náš přístup k NATO a v neposlední řadě úspěšný nátlak na vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států.

Nyní se můžeme těšit na návštěvu dalšího strýčka, šéfa americké diplomacie Pompea. Ačkoliv podle ministra zahraničí České republiky Tomáše Petříčka americká strana program stále tají, v kuloárech získává stále zřetelnější obrysy. Podle Aleny Schillerové „cesta pana ministra do České republiky je potvrzením dobrých vztahů mezi Českou republikou a USA. (…) Témata jednání budou obchodní, politická a bezpečnostní.

V překladu, bez diplomatické hantýrky je jasné, že obsahem jednání Pompeovy chlebárny bude otázka navýšení výdajů České republiky na zbrojení v rámci Severoatlantického paktu (NATO), stejně jako přesun amerických jednotek z Německa dále na východ. Přesně v duchu americké válečné politiky, že proces „demokratizace“ v daném státě není ukončen, pokud Amerika nemá na území toho kterého státu svá vojska! Významné bude také setkání Pompea, garanta ničení mezinárodního míru a světové prosperity s předsedou senátu Vystrčilem, s možností využít jej k vražení dalšího klínu mezi Západ a Východ, respektive mezi naší republiku a Čínu.

Zklamán bude nakonec jen prezident Zeman. Díky jeho dlouhodobě vyvážené zahraniční politice, kdy nepodkuřuje pouze Spojeným státům, ale partnery jsou pro něj i Rusko a Čína se dočká pouze zdvořilostního setkání.

Návštěva Pompea je další z návštěv amerických „strýčků“ u nás, při které budou rozdány noty, podle kterých se máme v budoucnu řídit. V době kdy se svět zásadně mění a světový hegemon USA každým dnem ztrácí své výsostné postavení. V době, kdy Amerika ukazuje celému světu žalostný stav svého zdravotnictví v boji s pandemií koronaviru. V době, kdy zemí zmítají největší občanské nepokoje od atentátu na Martina Luthera Kinga. V době, kdy Trumpova administrativa neví, který oheň doma dříve uhasit… zůstává nadřazenost amerických zájmů ve světě nadále prioritou, včetně komandování svých „spojenců“.Miroslav Kavij