Lze brát prohlášení ministra vážně?

Není pochyb o tom, že současná návštěva ministra zahraničí Spojených států Mike Pompea po koloniích střední Evropy včetně jejího vojenského satelitu České republiky je ryze politickou záležitostí. Včetně pečlivě naplánovaného termínu jejího uskutečnění.
Poté, kdy v únoru letošního roku ztroskotala nátlaková obchodní jednání Pompea s Lukašenkem ohledně nákupu amerického plynu a zbraní, neměl zřejmě současný představitel americké diplomacie před běloruskými prezidentskými volbami nejklidnější spánek. Ty nakonec skutečně podle přání velkého bratra neskončily. A s nimi „instalace“ loutek v podobě Čaputové a Havla do prezidentského úřadu Běloruska. Do hry na likvidaci posledního „světového diktátora“ Lukašenka tak vstupuje Georgie Soros a CIA s pokusem o nový majdan. Vědomi si, že Lukašenko není ukrajinský Janukovyč.
Na tapetě poslušných vazalů USA v úsilí vyvolání státního převratu v Bělorusku je podle vyjádření staronového prezidenta Lukašenka i Česká republika. Nic na tom nemění skutečnost, že proti jeho slovům se ohradil ministr zahraničí Petříček. Jakou váhu mají ale slova ministra, který od nástupu do funkce podřizuje zahraniční politiku zájmům Spojených států, Severoatlantického paktu a Evropské unie, nikoliv zájmům České republiky? V době, kdy je naše informační služba (BIS) mnohými občany považována za jakousi evropskou pobočku americké CIA? Přestože Petříček odmítl jakoukoli možnost zapojení České republiky do současných protestů v Bělorusku, netají se tím, že je znepokojen průběhem tamních voleb.
Pravdu, možná má Petříček v jednom. Naše vláda se na současné destabilizační situaci v Bělorusku přímo nepodílí. Na to má případně politické neziskovky. „Firmy“ typu „Člověk v plísni“ nebo „Milionový chlívek“, které špinavou práci uskutečňují za ni. Vždyť i Gabriela Svárovská z nadačního fondu Prague Civil society Centre ve svém rozhovoru přiznává, že český stát a zdejší velké nevládní organizace dlouhodobě běloruskou opozici podporují. A přestože podle jejich slov aktivita v posledních letech poklesla, řada programů pořád běží.
Na závěr jedna poznámka k panu ministru Petříčkovi. Jeho vyjádření, ve kterém vyzývá běloruskou vládu, je mírně řečeno za hranou. Bohužel podobná vyjádření, kterými neslouží České republice, ale Západu, přibývá. A s nimi přibývá občanů, pro které není Petříček jejich politikem a představitelem českých zájmů, ale loutkou v cizí moci!
Miroslav Kavij