Tajvanec za žvanec!

Rozhovor s básníkem Karlem Sýsem

Jak vnímáte návštěvu předsedy Senátu ČR Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu?
Čím menší osobnost, tím drzeji se dere do popředí. Nemyslím na tělesnou výšku, ale na malost intelektu. Takový ke všemu ochotný snaživec si neuvědomuje, že první řady vždy dopadly špatně, ať šlo o bitvy reálné, nebo intelektuální.
Inu, Tajvanec za žvanec!

Jedná se z Vystrčilovy strany o odvahu nebo nezodpovědnost?
Ani o jedno, ani o druhé. Odvahu nepotřebuje, domnívá se totiž, že za ním stojí Velký Bratr a že ho podrží, až ho poženou s keserem. Jenže Velký Bratr má jiné plány a na nějakém skrčkovi mu nezáleží. Ukázal ses na moment na forbíně a teď táhni mezi odložené kašpárky.
Nezodpovědnost? Loutkovodiči ho určitě ujistili, že v případě maléru převezmou odpovědnost za něho. To se však v pimprlovém divadle nestává. Vystrčil se jistě domnívá, že když vystrčí na Čínu neoholenou tvářičku, celý svět strne údivem i obdivem. Nepochopil, že na Čínu vystrčil spíše svou zadní tvářičku. Takových tvářiček však Čína za tisíciletí viděla dost, aby ji nějaká figurka zaskočila.

Vrána k vráně… Dobrý novinář k výbornému sedá… Radovan a Karel, hrdý zasloužilý umělec

Jak vnímáte českou zahraniční politiku a kdo ji vlastně řídí?
Nominálně to, co nazýváte českou zahraniční politikou, řídí Černínský palác. Ten už zažil ministrů! A mimo jiné právě z něj utíkal před Rudou armádou K. H. Frank.
Nitky samozřejmě vedou jinak. Kam? To by nám neřekl ani slavný český loutkář Matěj Kopecký!

Jak bude Čína reagovat na tuto návštěvu? Může to ČR ekonomicky poškodit?
Čína je a vždycky byla velmoc. Mistr Sun by možná poradil, ať na nějakého zbrojnoše v cizích službách vystrčí zadnici. Anebo naopak: aby vzala zemi, odkud byl vyslán, pod krkem.
Potíž je v tom, že naše země jako taková vždycky měla s Čínou nadstandardní vztahy. Vždyť jenom na Zpěvech staré Číny vyrostl nejeden český básník první velikosti! Poezie dnes v Česku, na rozdíl od Čech, už nic neznamená. Ale snad Česko dostane strach aspoň o fotbalovou Slávii, když už ne o automobilky, elektrárny a tvrdé jüany. Snad si uvědomí, že v zápase na život a na smrt, který právě odstartoval, Česko nikdo nebude šanovat, natož bekovat. Nebo je tu pravděpodobnost, že Protektorát měl splnit jistou úlohu, o níž není radno hovořit nahlas. Ostatně nárazníkové státy patří k vyhledávaným artiklům mezinárodní politiky za všech dob a režimů.
Ať tak či onak, Čína stejně jako slon na nic nezapomíná.

Na návštěvě Evropské Unie, mimo jiné v sousedním Německu, byl minulý týden čínsky ministr zahraničí Wang I. Německo si vážilo návštěvy čínského ministra zahraničí a projevovalo mu úctu.
Němci jsou a zůstanou Němci. Němci si dokonce i za Hitlera považovali Stalinova Ruska. A vůbec jakéhokoli Ruska. Buď byli jeho spojenci, nebo z něj měli setsakramentský vítr.
Velcí si váží velkých, jen pidimužíci se domnívají, že když kopají obry do kotníků, že je obři nezašlápnou.

Jsou tedy Češi opět papežštější než papež?
Vždycky byli, jsou a bohužel i budou. Jen jednou ve svých dějinách se dokázali vzmužit a hnali papežence z českých luhů i hájů.
Ale jinak stačilo, aby papež, a nejen papež, mrkl jedním okem a hned se rozmrkali, až přestali vidět i svou vlastní hanbu.
Mistr Jan Hus stojí na Staroměstském náměstí bezmála jako na hanbě.

Nebude znamenat Vystrčilova cesta nakonec politický hrob pro Občanskou demokratickou stranu (ODS) v blížících se volbách? 
Záleží na tom, jak dalece se například koronavirem a jinými metlami i metličkami podařilo vymést z českých lebek posledních zbytky vzdoru. Divák, který propadl ČT 24, už nepotřebuje nic víc než blábolivé mihotání obrazovky.

Jak vnímáte současný Senát? Onu vznešenou horní komoru Parlamentu České republiky?
Jako penězožroutskou temnou komoru takzvané demokracie.
Radovan Rybák

(Karel Sýs je český básník, spisovatel, překladatel a novinář. V jeho tvorbě dominuje poezie, ale v posledních dvaceti letech se věnuje i české historii, satiře politického vývoje po roce 1989 a studiím lidové slovesnosti. V roce 2018 ho vyznamenal prezident České republiky Miloš Zeman Medailí Za zásluhy I. stupně.)

Poznámka metéra:
Kdo umí, umí! A kdo neumí dělá předsedu senátu… Lukašenko s Putinem jsou podvodníci, protože dostávají v přímé (!) prezidentské volbě 80 procent hlasů, a to je špatně. To my jsme jiní kabrňáci. U nás může být předsedou senátu a prý druhým nejvyšším ústavním „čunitelem“ člověk, který dostal v senátních volbách hlasy sedmi (7) procent voličů. Z logiky věci vyplývá, že tedy 93 procent by ho asi nevolilo. A to je vy tupci mizerní ta správná demokracie. A disciplína vy kluci pitomí, musí bejt, jinak byste lezli jako vopice po stromech, ale vojna s Čínou z vás udělá lidi, vy blbouni pitomí. A není to pravda? Představte si park, řekněme na Karláku, a na každým stromě jeden senátor bez disciplíny. Z toho jsem vždycky měl největší strach. Naštěstí vůdce horního septiku věděl, že na klystýru stojí pověst senátu na Tchaj-wanu a vítězství je naše!
Nechce se mi urážet Kocourkov, protože mistr Poláček všechnu hloupost „vy-vole-ných“ nakonec zase uklidní, ale mám pocit, že u nás už chybí jen ta socha Radeckýho na malostranském rynku a vedle ní ty hřibovo obecní veřejné záchodky od „hlaváku“ nebo ze Zvonokos?! Ale ty už jsou skoro zbytečné, když nám tady může kdejaký neumětel kálet na hlavu zcela veřejně a bezostyšně i bez nich!

Kdepak…, to se hned pozná, že patříme k Západu


Pro senát (teda jejich, není náš) je národ jen hovno u cesty. Vzpomínám, jak jsem jako nevychovaný puberťák sborově s dalšími „fanoušky“ na fotbale, když se mi něco nepozdávalo, vykřikoval: „Zavolejte uklízečku! Sudí vidí hovno!“ Napadá mi, že by možná ten senát dovedla uklidit skupinka čínských uklízeček? Nevím, ale snazší by asi bylo aspoň občas poslechnout prezidenta Zemana, když řekl: „Dlouhodobě tvrdím, že Senát lze zrušit jednoduchým opatřením, které spočívá v tom, že v zákonu o státním rozpočtu dáte do kolonky výdaje na Senát – nulu!“ Moudrá to slova…
Na co se doma podívám, tak je z Číny. My už vyrábět nic neumíme, ale kšefty terciální sféře u nás z obchodování s Čínou jen tečou. Východní spoluobyvatelé zeměkoule nás nepotřebují vůbec. My je, ale ano. Mnoho čínských měst je počtem obyvatel větší než celá naše republika. Číně nevadí, že obchodujeme s jeho Tchaj-wanskou částí anebo, že tam zajede pár rádobyumělců. Číně vadí provokace a neúcta k tomu, co čínský lid za velice složitých podmínek dokázal. A ten skřet si hraje na Tisa z válečné anekdoty, když si pozval na kobereček čínského představitele v Bratislavě a oznámil mu, že Slovensko vyhlašuje Číně válku. Čínský představitel se začal hrozně smát. Tiso se ho ptá, čemu že se tak směje. A on mu říká: Vždyť se podívej kolik vás je… a kolik nás Číňanů a chechtá se dál. A president Tiso podotkne: „Nás je pět milionů. A kolik je vás?“ „Nás je 650 milionů!“ Na to Tiso sepne ruky a posteskne si: „Juj boha jeho Máriu, kde že mi vás všetkých eném pochováme.“
Courat v Telči po náměstí umí každý trouba, ale přelézt čínskou zeď mohou jen skuteční chlapy. Pařez zůstane pařezem a vůl volem… a provokace provokací i když bude v rouše senátním a zachraňovaná nákupem klarinetů pro všechny mateřské školky světa z nakradených peněz jakýmkoliv hmyzem.