Odešel vlastenec

Včera, v neděli 6. prosince, odešel po dlouhodobé vážné nemoci do vlasteneckého nebe přítel, člen ÚV KSČM, dlouholetý zastupitel Teplic i ústeckého kraje, soudruh
Ing. Jaromír Kohlíček, CSc. (*23. 2. 1953).

Usměvavý i když už vážně nemocný při křtu knihy svého přítele Miloslava Ransdorfa, který se vydání knihy nedožil a Jaromír (na fotografii spolu s vydavatelem Orego a redaktorem Ing. Lubomírem Vackem, CSc.) jej jen o pár let přežil. Jaromíre, budeš nám chybět…

Komunistické hnutí i vlastenecké organizace v něm ztrácí nesmírně pracovitého, obětavého člověka, kamaráda se širokými znalostmi i zkušenostmi. Velkého a nezlomného bojovníka za historickou pravdu, čestného a rovného chlapa oddaného jak životu a rodině, tak i celé společnosti v úsilí za důstojný život v míru.
V popřevratové době absolvoval tisíce besed a setkání. Znali jej lidé nejen v severních Čechách, ale po celé republice. Byl vzdělaný, moudrý, usměvavý, vtipný a neskutečně pohotový. Byl příjemným spolubesedníkem, jak se starými „pardáli“, tak i s mladými funkcionáři, ale i studenty a žáky. Aktivní v mnoha ohledech byl i jako poslanec v Evropském parlamentu. neměl rád přetvářku a nečestné jednání.
Jaromíre, děkujeme Ti za vše, cos vykonal! Čest Tvoji památce!
Za Marxisticko-leninský odborný klub Václav Čermák

Poslední rozloučení s Jaromírem bude v pátek 11. prosince 2020 v 11 hodin v obřadní síni v Bystřanech – Proseticích. Každý může přijít před dobou obřadu a položit kytici či věnec. Během obřadu bude omezen počet pouze na 30 osob a tento počet je již rezervován pro nejužší rodinu.

A Josef Skála dodává…

Bude nám chybět
Odešel Jaromír Kohlíček. Teprve v sedmašedesáti. Podlehl rakovině. Pral se s ní statečně. Bábovkou nebyl ani nikdy dřív. Ředitelem sklárny se stal už kolem třicítky. Zajistil její generální modernizaci. Zvládl to v čele machrů, starších o celou generaci. 
Dneska je v módě politika na kšeft. Jaromír byl z jiného těsta. Pomáhal hlavně tomu, co bylo jinak bez šance. Už jako člen Poslanecké sněmovny. A pak i Evropského parlamentu. Nepamatuji týden, kdy by se nevlomil k ministrovi či hejtmanovi, vedení vysoké školy či významného podniku. Nelobboval tam za kšefty, z nichž kape za nehty. Razil tam perspektivní projekty. Když se ho ptali, co za to chce, utínal je slovy, že sbírá jen politické body. Straně, za niž byl zvolen.   
Z průměru vyčníval i v řadě jiných směrů. Znalostí pěti jazyků. Jednal v nich bez tlumočníků. A řečnil spatra. Tím častěji schytal i účast na různých sjezdech a setkáních. Politických i k průlomům vědy a technologických inovací. V týmech pozorovatelů, dohlížejících na volby v řadě zemí. Jinam vyrážel s gustem sám. Na protiválečné mítinky, pořádané u německých základen US Army. Na akce k výročí „křišťálové noci“ či bestiální vraždy Rosy Luxemburgové a Karla Liebknechta. V Bautzenu měl roky i poslaneckou kancelář. Řídila práci na podporu Lužických Srbů. Leccos z toho jsme absolvovali spolu. Včetně jubilejních oslav vítězství u Stalingradu a Kurska. Prolomení leningradské blokády i porážky nacistické okupace Krymu. 
Jsou lidé, s nimiž je nuda už za pár minut. Nám se to s Jardou jaktěživ nestalo. Zdobil ho renesanční apetit. Vystudoval chemickou technologii. Perlil i exkurzemi do dějin a umění. Šil je na míru dané akci a publiku. Kutil a zahradničil. Vedl za ruku poznání svých osm vnuků. 10 kilometrů svižným klusem dával už časně ráno. A za každého počasí. Bez bundy a tepláků. Vyrazil mi tím dech i v Petrohradě, promrzlém na kost.
A politicky? Ani kožený rapl, ani konjunkturální blátíčko. Proč nikam nepřeběhl, věděl naprosto přesně. Své krédo podával stylem, nutícím přemýšlet i odpůrce. S jiskrou v oku, co osloví něžné pohlaví. A ta se v politice počítá víc, než si leckdo připouští. 
Teď, kdy tu už s námi není, mi docvakla i jiná věc. S Jardou jsme se nikdy ani nepohádali. Příčinou nebyly jen spřízněné nátury. Nás spojila vůle poměry měnit, a ne alibisticky okecávat. Averze k naduté prázdnotě a prodejné zbabělosti. To proto jsme si tak rozuměli i s Mílou Ransdorfem. Úpadek české levice vadil všem třem. Polít ji živou vodou byl společný závazek. Míla tu není už skoro pět let. Teď ho následoval i Jaromír. To, co jsem slíbil nad Mílovou rakví, chci vzkázat i jemu: Budeš nám chybět, mušketýre. Musíme to vyhrát i bez tebe. Náš společný cíl by vzdal jen bačkora.
Josef Skála