60. výročí prvního letu člověka do kosmu

Ač se to zdá neuvěřitelné, 12. dubna uplyne 60 let od letu prvního člověka do vesmíru. Byl jím sedmadvacetiletý major Jurij Alexejevič Gagarin – občan Sovětského svazu. V tu chvíli se život na naší planetě, obrazně řečeno, na chvilku zastavil a všichni pohlédli směrem vzhůru.
Let Jurije Gagarina se uskutečnil v době postupného oteplování mezinárodní politické situace, které následovalo po letech tak zvané „studené“ války. Již v roce 1957 se dostala na oběžnou dráhu první družice Sputnik, jejíž pípání bylo zaznamenáváno po celém světě.

V té době Sovětský svaz dokázal svoji technologickou převahu v dobývání vesmíru, byť za cenu nesmírného úsilí, které musel vynaložit při obnovování válkou poničené země i překonání nesmírných lidských obětí. A právě Jurij Gagarin se stal takovým mírovým poslem. Byl mladý, upřímný a usměvavý. Všude ho radostně vítali.
Jeho první zahraniční cesta (14 dnů po obletu země) vedla k nám do Československa. (Což také o něčem – v současné rusofóbní náladě u nás – svědčí.)

Jurij Gagarin zahynul v roce 1968 při havárii během zkušebního letu. Jeho památka zůstává navždy živá.

Jan Hádek

(A ještě si připomeňme píseň Dobrý den, majore Gagarine, kterou zpíval pár hodin po vzletu Gagarina do vesmíru Gustav Brom se svým brněnským orchestrem.)

Celý svět slyšel tu zprávu TASSu
celý svět zanechal hovoru,
celý svět vyskočil od rozhlasu
a zdvihl pohledy nahoru.

Dobrý den majore Gagarine,
tak jsme se konečně dočkali,
celý svět připil Vám rudým vínem,
lidé vám zezdola mávali.

Vyřiďte prosím na měsíci,
vyřiďte mezi hvězdami,
co chceme všichni dneska říci,
že přijdem brzo za vámi.

Já to tak zazpívat nedovedu
trémou se třese mi dneska hlas
máte prý majore dvacet sedum
a svět je mladý podle vás.