Další kroky k rozpoutání nové studené války

Evropský parlament – bašta „demokracie a právního státu“ v minulých dnech opět projevil svoji destruktivní dynamiku. Na základě návrhu litevského poslance Andrjuse Kubiljuse 494 poslanců Evropského parlamentu přijalo dvaatřicetistránkovou rezoluci tohoto orgánu o strategii vztahů s Ruskem. Ta mimo jiné požaduje možnost neuznání výsledků ruských parlamentních voleb, přijetí důkladnější opatření bránící Rusku ve vměšování do vnitřních věcí evropských států, větší podporu ruským demokratickým silám, možnost pozastavení členství Ruska v řadě mezinárodních organizací v případě shledání nedemokratického průběhu voleb, rozšíření stávajících sankcí vůči Rusku, vypracování strategie co nejrychlejšího snížení závislosti na dodávkách ruských surovin a kovů.

Největší „chuťovkou“ rezoluce je však odsouzení jakýchkoliv pokusů prezidenta Vladimira Putina zůstat u moci i po vypršení svého volebního období, tedy po roce 2024!

Další protiruské hlasování Evropského parlamentu překvapením není. Snaha o destabilizaci Ruska z pozice Evropské unie poháněnou Spojenými státy, které snadno umí přesvědčit členské země unie tancovat dle jejich not, je zřejmá především u Pobaltských států a Polska, ale také z hlasování mnohých našich europoslanců. Jaký význam poslednímu výkřiku Evropského parlamentu Rusko věnuje je patrné z prohlášení mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova, že dokument přijatý Evropským parlamentem není pro nikoho závazný, má pouze charakter doporučení.

Zatímco Evropská unie svoji pozornost stále více zaměřuje na podkopání režimu v Ruské federaci a Spojené státy se svými spojenci v NATO posilují budování vojenských sil na hranicích Ruska, zakládají USA společně s Británií a Austrálií novou alianci AUKUS, kterou nelze hodnotit jinak než provokaci a vyostřování vztahů se světovým ekonomickým lídrem Čínou. Jak si USA představují spolupráci se svými dalšími spojenci je víc než patrné z jejich nedávného bodnutí do zad Francii. Ta právě díky svému zaoceánskému spojenci přišla o kontrakt za 50 miliard dolarů s Austrálií, která zrušila nákup francouzských ponorek ve prospěch ponorek USA.

Geopolitické klima světa nadále sklouzává nebezpečně k válce. K zhoršení mezinárodních vztahů s Ruskem a Čínskou lidovou republikou přispívá dlouhodobě bohužel i současná Babišova vláda. Zda dojde ke změně naší zahraniční politiky a k obnově suverenity našeho státu, záleží na voličích. Nejen poslední události potvrzují, že základním krokem je naše vystoupení ze Severoatlantické aliance a Evropské unie, jak to navrhuje z parlamentních stran Komunistická strana a z neparlamentních stran Aliance národních sil, ale i mnohé vlastenecké organizace a spolky.

Miroslav Kavij

(Malé vysvětlení: AUKUS je třístranný pakt mezi Austrálií, Velkou Británií a Spojenými státy, zveřejněný 15. září 2021. Podle tohoto paktu pomohou USA a Velká Británie Austrálii při získávání zbraní a vojenských technologií. Momentálně k získání jaderných zbraní. Pakt také zahrnuje spolupráci na „kybernetických schopnostech“, „umělé inteligenci“, „kvantových technologiích“ apod. Na základě paktu získá Austrálie nové schopnosti úderu na velké vzdálenosti pro své letectvo, námořnictvo a armádu. Pakt se zaměří na vojenské schopnosti Austrálie.

17. září odvolala Francie, která je mimochodem spojencem těchto tří zemí, své velvyslance z Austrálie a Spojených států. Francouzský ministr zahraničí nazval (po jednostranném vypovězení celkové obchodní smlouvy za 90 miliard eur) dohodu „bodnutím Francie kudlou do zad“.

Poznámka metéra: Jen stále nechápu, kdo se chystá Austrálii vojensky napadnout, když potřebuje tolik jaderných ponorek. Nebo že by to snad bylo naopak?!

A tak před volbami u nás platí: „Kdo nechce válku – volí osmnáctku!“