Ptáte se… co dělat?

Dotaz: Dobrý den, pane doktore. Před časem jsem se Vás ptala, jestli neuvažujete o tom, že byste začal pracovat se skutečnými komunisty. A ano, myslela jsem tím někoho jiného než tehdejší, a vlastně i současné, vedení strany. Odpověděl jste něco v tom smyslu, že považujete za svou povinnost zkusit reformovat stranu zevnitř. Od té doby se situace dost změnila. Nepředpokládám, že by se změnil i Váš názor. A tak se ptám, jakým způsobem to chcete provést? Co mohou dělat skuteční komunisté, třeba bezpartijní, aby se věci změnily?
A ještě jeden dotaz. Co přesně dnes znamená „skutečný komunista?“ (to není ironie, to se opravdu ptám). Přeji hezký den, pane doktore, a ať Vás okolí moc nezlobí. (08.11.2021)

*  *  *

Odpověď: Na to, kdo je komunistou doopravdy, a nejen naoko, mívají lidé vytříbený cit. Řadovým členům strany měří shovívavějším metrem. Tady srovnávají hlavně slova a skutky. Od těch, kdo stranu vedou a reprezentují, toho logicky čekají ještě víc. Schopnost říkat lidem víc, než co vědí i bez nás. Vidět kapitalismu pod kůži hlouběji než všichni jeho advokáti. Neutíkat z ideových střetů, ale umět je naopak vyhrávat. Mít jasnou strategii a tah na branku i řadu jiných předností.

Dnes nám to lidé připisují méně než kdy dřív. Poprvé za 100 let už nejsme ani parlamentní stranou. Říjnový mimořádný sjezd KSČM zvolil vedení, složené téměř kompletně z tváří její dosavadní politiky. V čem a jak moc ji skutečně chtějí změnit, se teprve ukáže. To křídlo ve straně, zasazující se o zásadní změnu už řadu let, je jen mizivě zastoupeno i v jejím dnešním vedení. Tím omezenější má možnost dosáhnout toho, nač se tážete. Poptávka po alternativě, hluboko ukotvené v marxismu, však už jen poroste. Vyrazíme jí naproti už docela brzy. A zdaleka nejen směrem ke členům KSČM.

PhDr. Josef Skála, CSc. (16.11.2021)