Bulhaři vypoví Spojené státy ze své země a do války nepůjdou

Poslanci v Bulharsku se chopili iniciativy vypovědět dohodu se Spojenými státy o vojenských základnách v zemi. Požadují, aby Národní shromáždění vyhostilo Spojené státy ze základen v Bulharsku.

Podle Kostadinova předsedy strany „Възраждане“ tyto základny nejsou NATO, ale americké.

„Podali jsme návrh usnesení Národnímu shromáždění, abychom pověřili Radu ministrů, aby okamžitě přijala opatření k ukončení dohody mezi vládou Bulharské republiky a vládou USA o obranné spolupráci, podepsanou 28. dubna 2006,“ uvedl šéf strany Kostadin Kostadinovuvádí vesti.bg.

Kostadin Kostadinov

Poukázal na to, že návrh rozhodnutí ukládá ministerské radě do jednoho měsíce od vyhlášení rozhodnutí vypracovat a předložit Národnímu shromáždění zprávu o majetkových, pracovních, obranných a jiných důsledcích ukončení dohody, zprávu o vlastnictví majetku, popř. základny, výdaje Bulharska atd.

Na základě této smlouvy Spojené státy rozmístily své síly:

  • na cvičišti v oblasti Novo Selo,
  • letišti „Bezmer“
  • letecké základně „Graf Ignatievo“
  • a skladech v Aytos.

Americké ministerstvo obrany navíc využívá skladovací prostory poblíž největšího bulharského námořního přístavu Burgas. Dohoda počítá s přítomností na území Bulharska až 2 500 amerických vojáků, jejichž počet během období rotace kontingentu může dosáhnout až pěti tisíc lidí.

„Za tyto základny jsme nedostali ani cent,“ řekl Kostadinov. Upozornil, že Američané mají na Kubě základnu, za kterou platí nájem, byť symbolický. „Zde žádný symbolický nájem není.“

Podle Kostadinova tyto základny nejsou NATO, ale americké.

Bulharsko volí v konfliktu na Ukrajině neutralitu

Bulharsko musí podle politika zůstat v ukrajinském konfliktu neutrální. „V konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem se nemůžeme postavit ani na jednu stranu, protože máme vztahy s Ruskem, které jsou historické a můžeme hodně ztratit, pokud je zhoršíme, ale máme také vztahy s Ukrajinou, která je také bratrskou a blízkou zemi, ve které žije několik stovek tisíc Bulharů,“ komentoval Kostadinov.

NATO nezaručuje bezpečnost Bulharska

Podle jeho názoru NATO bezpečnost Bulharska nezaručuje, ale vytváří hrozby, „protože od té doby, co jsme se stali členy NATO, jsme jen zhoršili svůj vlastní strategický obranný potenciál“.

„NATO nezaručuje naši národní bezpečnost, NATO je hrozbou pro naši národní bezpečnost, protože od té doby, co jsme se stali členy NATO, jsme jen zhoršili náš vlastní strategický obranný potenciál. Nemáme novou techniku, ani jsme nezvýšili složení naší armády, naopak – pokračovali jsme v jejím snižování, pouze s odůvodněním, že „NATO nás ochrání,“ řekl Kostadinov. 

Ve středu 26. ledna vyslechl bulharský parlament ministra obrany Stefana Janeva, který odmítl možnost účasti bulharských vojáků v ukrajinském konfliktu.

„Ani jeden bulharský voják se nezúčastní žádného konfliktu nebo operace na území Ukrajiny nebo v jiném státě bez rozhodnutí lidového shromáždění nebo vlády. Ano, kategoricky taková možnost v současnosti není zvažována,“ řekl Janev, citovaný agenturou TASS.

28. ledna 2022