Ti, kteří nedokážou vyvolat jednání, nechápou nebezpečnou situaci, které planeta čelí!

V žádné době od kubánské raketové krize nebyl náš svět tak blízko katastrofě. Jak se válka na Ukrajině blíží ke svému prvnímu výročí, Bidenova administrativa a „kolektivní západ“ ji stále více proměňují ve válku mezi NATO a Ruskem. Hrozí nebezpečí přeměny v jadernou konfrontaci.

Kubánská raketová krize z roku 1962 byla probuzením uprostřed studené války a varovala lidstvo, jak blízko může být světová válka jaderná. Na rozdíl od dnešní situace obě strany tehdy hledaly řešení. Pochopili, že ústup z války je v jejich společném zájmu. Byly vyjednány smlouvy o balistických střelách a o jaderných silách středního doletu, které jsou nyní zrušeny.

Mezinárodní mírové hnutí s podporou amerických zemí zesílilo tehdy požadavek na mírový svět. Takových hlasů je nyní mnohem méně. Na rozdíl od minulosti se ani jeden demokrat v Kongresu Spojených států nevyslovil pro mír, takže ideologický terén pro válku je prakticky připraven.

Obzvláště nešťastné jsou hlasy, včetně některých z americké „levice“, které nadále tlučou do válečných bubnů spolu s voláním po pokračování války až do vítězství Ukrajiny.

To by znamenalo jedině vítězství NATO v totální válce s Ruskem.

Vyjednané mírové dohody nejsou založeny ani tak na důvěře, jako spíše na vzájemném porozumění, jiné alternativy nejsou v zájmu ani jedné ze stran. Argumentovat, jak někteří na „levici“ dělají, že „Putinovu Rusku nelze věřit“, přehlíží skutečnost, že žádné vyjednávání mezi válčícími stranami nebylo nikdy založeno na důvěře.

Nepopiratelná realita, jíž čelíme, by nás měla všechny upozornit na naléhavost jednání a diplomatického řešení této války.

Válka na Ukrajině a jejím okolí musí skončit! O tom by neměl být spor. Všechny války končí buď vyjednáváním, nebo vítězstvím jedné či druhé strany. Vzhledem k tomu, že tato válka není vedena pouze mezi Ruskem a Ukrajinou, ale je mezi Ruskem a Západem podporovanou Ukrajinou, je první možnost – vítězství – nemožná. Ani Rusko (velká jaderná mocnost) ani západní mocnosti (mnoho z nich jsou hlavními jadernými mocnostmi) nebudou tolerovat nic blízkého porážce.

Pokud vojenské vítězství není možné, pak jedinou cestou vpřed je vyjednávání!

Válka není odpověď. Eskalaci této války by neměli podporovat ti, kdo věří v mezinárodní spolupráci a skutečný mír. Ti, kteří uprostřed tohoto sporného období – s pokračující válkou a jejím dopadem zesilujícím krizi nákladů na život po celém světě – nedokážou vyvolat jednání, nechápou nebezpečnou situaci, které planeta čelí.

Americká mírová rada, 25. ledna 2023