Vláda zneužívá legislativní nouze a okrádá své občany!

Komunistická strana Čech a Moravy důrazně odmítá návrh novely zákona o důchodovém pojištění, který v pondělí schválila Vláda ČR a jehož cílem je snížení mimořádné valorizace penzí. Svým rozhodnutím dala vláda najevo, že chce řešit dlouhodobý problém s veřejnými financemi zbabělým okradením nejzranitelnější cílové skupiny.

Právě senioři totiž rekordní inflaci zvládají nejhůře, protože se musí vyrovnávat nejen s cenami energií a základních potravin, ale i prudkým růstem cen některých léků a služeb.

Změnou valorizačního schématu, kdy namísto červnového zvýšení starobních důchodů průměrně o 1770 Kč měsíčně půjde v průměru pouze o 760 Kč měsíčně, hází vláda seniory přes palubu a svou neschopností kočírovat státní rozpočet přenáší problémy na ty nejbezbrannější občany!

Poslanecká sněmovna by nyní měla novelu schvalovat na mimořádné schůzi 28. února, a to ve stavu legislativní nouze, který zásadně mění strukturu zákonodárného procesu a lze jej využívat pouze za zcela mimořádných podmínek. Vláda se tak jednoznačně snaží obejít zákon a silou naplnit proces schvalování s vynecháním řádné diskuse s opozicí a sociálními partnery.

KSČM navrhuje a dlouhodobě prosazuje pravidelnou a dostatečnou valorizaci důchodů a zavedení institutu tzv. minimálního důchodu nad úrovní životního minima (40 % průměrné mzdy) a dle toho zvýšení základního výměru důchodu.

KSČM zároveň vyzývá vládu, pro kterou je programové prohlášení zjevně kusem papíru, aby oživení veřejných financí řešila zdaněním těch, kteří na krizi nejvíce vydělávají. Tedy například zavedením sektorové daně pro banky a nadnárodní korporace.

Vedení ÚV KSČM, Praha 22. 2. 2023

(Poznámka metéra: Rozumnější by bylo přitvrdit a zeptat se lidu prostého co je správné. Nemůžeme být všichni ministry, generály, žoldáky na misích, poslanci, řediteli banky… Někdo musí také vytvářet skutečné společensky potřebné hodnoty. A pracující lidé i když vytváří v rámci dělby práce na různých postech ekonomického systému společensky potřebné hodnoty (každý někdy potřebuje lékaře, instalatéra, učitele, zemědělce, šoféra…), tak nejsou stejně ani podobně odměňováni, a i systém odvodu na sociální zabezpečení je rozdílný. Kapitalistický stát není schopen zaměstnávat všechny občany, za stejnou odměnu a s perspektivou podobného důchodu. Zdůvodňovat rozdílný nárůst důchodů tím, že přece byli zvyklí na určitou životní úroveň mohou fakt jen nemocní lidé. Jen ministr hlupák, neznalý objektivní skutečnosti může vypouštět perly typu… tak si měli platit vyšší odvody; nebo – tak měli pracovat jinde apod. Nemyslím si, že úplně všichni u nás pracují jen pro co nejvyšší mzdy… to by asi v produktivním věku spíše pendlovali po Evropě a Severní Americe a na důchod se vraceli k Řípu. Takže prostou matematickou analýzou spotřeby a potřeby seniorů dopěje moudrý člověk rychle k závěrům, že minimální důchod /nakonec i minimální mzda/ se musí pohybovat lehce kolem 50 procent průměrné mzdy.
Jednoduchým plošným zvýšením důchodům se napomůže obratu spotřebního zboží a potravin a docílí mnoha dalších pozitivních vedlejších sociálních, kulturních a ekonomických efektů.

Při besedě se žáky základních škol lehce zjistíte, že když se inflace při trvalém růstu cen (krásné je zdůvodnění rádoby ekonomů, že vlastně inflace je jedním z charakteristických jevů růstu produktivity celé společnosti a je jeho nezbytným jevem) neptá, kolik kdo má odpracováno let na ministerstvu, kolik v zemědělství atpod. a ceny základních životních potřeb včetně potravin, vody, elektřiny, nájmů, pohonných hmot, oblečení atd. rostou pro všechny stejně, tak proč v rámci vyrovnání inflace nedostávají všichni důchodci stejně přidáno, ale ti bohatší více a ti nejchudší nejméně? To fakt hlava nebere, a to i zcela jinak rádoby apolitickým studentům.

Nedávno jsem rozesmál svou neteř trvale žijící a pracující ve Švýcarsku, když jsem ji v debatě o věcech budoucích sdělil, že u nás má klidně cikán, který nikdy nepracoval větší důchod než já za 50 let práce a z toho 15 let na šachtě jako horník. Naznačila mně, jestli by poslanecká sněmovna neměla spíše než v centru Prahy sídlit na Praze 8 v lesoparku Psychiatrické nemocnice Bohnice.

Je smutné, že si voliči vždy zvolí vládu, s kterou pak nesouhlasí. Za kapitalismu je spousta nesvéprávných voličů zneužitých vládními hlasateli. Kdo chce udělá – kdo nechce zdůvodní. Proč konečně někdo neřekne popravdě jak se vytvářel důchodový systém v době budování základů socialismu před převratem u nás a jak dnes. Po třiceti letech od převratu se trochu soudnější ekonomové diví, proč například právě tento systém nebyl zachován. Ale to nejde: „Všechno dřív bylo špatně!“ takže je nasnadě si připomenout esemesku pana knížete místopředsedovi poslanecké sněmovny: „Dobrá důchodce, je ta mrtvá důchodce!“

A pamatujte – Kdo nevolí komunisty – volí násilí, nespravedlnost, fašismus a válku!)