Zdeněk Košťál: K plutokratické „oligarchizaci“ politiky nejen v ČR

V poslední době, zejména v souvislosti s agresivní politikou USA a EU při rozpoutání občanské války na Ukrajině, a u nás v souvislosti s razantním nástupem Babišova hnutí ANO na politickou scénu a do vládních křesel, se začalo intenzivněji u publicistů i politiků hovořit a psát o nebezpečné roli oligarchů v politice. Místopředseda TOP 09 M. Kalousek dokonce razantně varuje před „oligarchizací politiky“. Přitom ovšem nevyslovil nic nového. Jen zopakoval slova P. Nečase, který ovšem (v MF Dnes – říjen 2013) zmiňoval vztah právě M. Kalouska k R. Hávovi, zbrojaři a bývalému šéfovi firmy Omnipol a dále vazby Z. Bakaly na K. Schwarzenberga a B. Sobotky na celou skupinu kolem ČSOB, kdy se Nečas zaměřoval především na Bakalu. Na půdě Parlamentu prý předtím dokonce prohlásil, že Bakala byl v roce 2004 opravdovým kupcem OKD od státu, neboť Karbon Invest mu sloužil jenom jako zástěrka. (http://politika-bez-cenzury.webnode.cz/news/skutecni-kmotri-pet-rodin-ktere-ovladaji cesko/). Tento multimiliardář a oligarcha byl finančním a mediálním sponzorem nejen politické strany TOP 09.

Zvláště pikantní je přitom, že jeho nejbližší kolega, předseda strany TOP 09, vzpomenutý kníže K. Schwarzenberg, paří k významným a aktivním oligarchům (miliardářům) v politické špičce u nás. Jako přítel exprezidenta V. Havla, byl jím jmenován (od počátku 90. let) kancléřem. Nejen to, zastával a zastává další významné politické funkce: exministr zahraničí, bývalý senátor a místopředseda Nečasovy vlády, kandidát TOP 09 v prezidentské volbě v r. 2013, předseda TOP 09 a poslanec parlamentu ČR.

Připomeňme, že z hlediska mezinárodního postavení a významu je „monarcha“, rytíř Zlatého rouna K. Schwarzenberg členem mezinárodně velice vlivné nadnárodní, plutokratické společnosti, nadnárodní oligarchické skupiny Bilderberg (spolu s bývalým velvyslancem v USA a ministrem obrany A. Vondrou; bývalým velvyslancem v USA a senátorem M. Žantovským; bývalým velvyslancem v USA K. Kovandou a bývalým – září 1997 až květen 1999 – ředitelem Politického odboru Kanceláře prezidenta republiky V. Havla, dnes ředitelem New York University v Praze J. Pehem) a Trilaterální komise, která byla skupinou Bilderberg vytvořena. Jejími členy jsou z ČR rovněž pánové A. Vondra, J. Pehe a také P. Telička a J. Švejnar. Zakladatelem Trilaterální komise je jeden z nejbohatších lidí světa, magnát David Rockefeller, který je také zakladatelem (spolu s bankéřskou rodinou Rothschildů ad.) oné Bilderberg skupiny usilující o vytvoření a udržení tzv. Nového světového řádu. Známa jsou jeho slova: „Jsme na pokraji globální transformace. Všechno, co je potřeba, je správná velká krize a národy přijmou Nový Světový Řád“. Dodejme, pod taktovkou, klackem USA.

Oligarchie (řec. olig-, oligo- = ve složených slovech první část s významem „málo, nemnohý“) vyjadřuje vládu několika jednotlivců nebo velmi málo početné skupiny nejbohatší vrstvy, dnes třídy velkokapitalistů. Jde tak fakticky o jednu z forem plutokracie (řec. plutos, bohatství, kratos, moc) vlády bohatých, těch nejbohatších. Oligarchie se přitom vyskytovala a vyskytuje ve všech typech vykořisťovatelských společností a států. Vznikla již v otrokářské společnosti, kdy byla popsána zejména Aristotelem. Dnes, v epoše imperialismu nabyla oligarchie v zastřených formách prezentované buržoazní, jen formální demokracie, svého vrcholu. A to v podobě vlády (až téměř neomezeného vlivu na politické strany, parlamenty, vrcholné státní orgány a instituce, média ap.) velkých finančních kapitalistů – finanční oligarchie.

Z tohoto hlediska, pokud jde ještě o příčiny a průběh poslední, nadále trvající krize na Ukrajině, podnícené USA a EU, vyprovokováním konfrontace mez ukrajinskými oligarchy v souvislosti s jejich rozhodováním o jejich vtazích k Rusku nebo k podpisu Asociační dohody o vstupu do EU (za totálně nevýhodných podmínek pro tuto zem) s cílem ovládnout Ukrajinu. A to proto, aby se zmocnily levné pracovní sily, přírodního bohatství, kterým tato země disponuje. Aby zneužily její strategické polohy pro vybudování vojenských základen USA a NATO na prahu Ruska. Onen cíleně vyprovokovaný, ostrý střet mezi skupinami ukrajinských oligarchů, tak přerostl v otevřenou občanskou válku. Proto lze danou situaci na Ukrajině označit jako „válku oligarchů“ vedenou na úkor lidu a proti lidu! Přitom se, ve vztahu k jednotlivým oblastem nejen ekonomického života této země, jasně ukazuje, o jaké strategické, politické a ekonomické cíle EU jde. Tato unie a USA při podpoře určitých skupin oligarchů sledují cíl ovládnout surovinové a půdní bohatství Ukrajiny. Jde o zabírání velmi úrodné půdy, oné obilnice Evropy, do vlastnictví ukrajinských oligarchů a zahraničních, mezinárodních – západních firem a osivářských společností. Kdy za to dostává polofašistická vláda Kyjeva mezinárodní úvěry, které vlastně představují jen další zadlužování této tak domácí i mezinárodní reakcí zkoušené země. (Potvrzeno Kyjevem: Ukrajinská půda je převáděna oligarchům a osivářským společnostem. Zdroj: zvedavec.org)

K ukrajinským oligarchům patřili a patří: bývalý prezident Viktor Janukovič a dnešní prezident, miliardář, „Čokoládový král“ Petro Porošenko, který jako bývalý ministr zahraničí byl velmi blízkým člověkem vlády USA. Velmi se snažil, aby se Kyjev příliš nesblížil s Moskvou. Během jednání výboru NATO-Ukrajina (prosinec 2009) vyzval západní kolegy, aby „kladli odpor jakýmkoliv pokusům Ruska posílit si sféru vlivu či uplatňovat právo veta na snahu Ukrajiny vstoupit do Severoatlantické aliance“. Jde také o člověka zdiskreditovaného věrohodnými obviněními z korupce. K dalším velmi vlivným oligarchům patří Rinatu Achmetov, který je nejbohatším Ukrajincem (patří mezi 50 nejbohatších na světě, hodnota jeho majetku je 16 miliard dolarů, tj. asi 270 miliard ). Do jeho impéria patří doly i ocelárny, telekomunikace a média, energetika a banky. Jen jeho uhelné firmy a výrobce elektřiny DTEK kontrolují polovinu ukrajinské těžby uhlí a třetinu trhu s elektřinou. K velkým oligarchům patří i Ihor Kolomojskij, miliardář, který v Dněpropetrovsku vybudoval své průmyslové a finanční impérium Privat-Group. Nějaký čas byl druhým, poté třetím nejbohatším Ukrajincem. Nejspíše chce, v duchu „tradic“ ukrajinských oligarchů, urvat pro sebe část majetku Achmetova. Staví se proti jakémukoli vyjednávání s proruskými „separatisty“ a žádá jejich zničení. K  oligarchům dále patří: bankéř a bývalý starosta Kyjeva L. Červoneckij, podnikatel v plynovém průmyslu D. Firtaš, zeť bývalého prezidenta L. Kučmy V. Pinčuk, bývalá premiérka J. Tymošenková a bývalý premiér Lazarenko ad.

Mějme ještě na paměti, že např. v USA, tak jako ve Velké Británii (VB), v oněch údajných výspách tradiční, kapitalistické, tedy jen formální demokracie, ani tato fakticky neexistuje. Jde zde v podstatě o plutokratickou a oligarchistickou „duokracii“, neboť zde po řadu desetiletí vládnou, střídají se u moci jen a jen dvě politické strany reprezentující jen a jen velkokapitál, jehož nejbohatší a tedy nejsilnější jednotlivci a skupiny diktují, většinou z pozadí, zprostředkovaně (právě přes velmi dobře placené i korumpované poslance, senátory, lobisty a média) svou vůli, svou moc! Ať jde v USA o „republikány“ a „demokraty“, nebo ve VB „konzervativce“ a „labouristy“.

Vraťme se k nám. Jak bylo napsáno úvodem i u nás je nejen ekonomika, ale i politika, politický systém této kapitalistické společnosti v podstatě oligarchistický. Ti nejsilnější a tedy i nejvlivnější plutokraté a oligarchové intenzivně působí převážně z pozadí. O koho jde? O ty, o nichž se především, krom jednoho či dvou (Bakala, Babiš), spíše mlčí. Jsou to P. Keller z PPF (jmění 8,4 mld. US dolarů), M. Dospiva z Penty, P. Tkáč z J and T, K. Komárek z KKCG (1,7 mld. US dolarů) a i onen miliardář Z. Bakala, který již nepatří k dolarovým miliardářům (nevlastní 25 mld. Kč) a dnes můžeme říci i místopředseda vlády a ministr financí A. Babiš z Agrofertu (2,5 mld. US dolarů). K dolarovým miliardářům patří i R. Vítek (1,8 US dolarů) a P. Tykač (1,1 US dolarů). Bohatství oněch miliardářů vzešlo přitom především z divoké, loupežné privatizace v 90. letech, kdy bylo právo záměrně potlačeno, aby mohlo být bleskově rozkradeno společenské vlastnictví a obnoven kapitalismus, založený na ekonomické, politické a ideologické moci nepočetné třídy vykořisťovatelů, kapitalistů.

Zdeněk Košťál