Změnit myšlení, styl práce i vedení

Dnešní Programová celostranická konference je naplněním usnesení X. sjezdu KSČM z loňského roku, který se konal v důsledku propadu strany v parlamentních volbách.

Krátce k plnění usnesení posledního sjezdu.

Letošní dubnová celostranická konference k řešení vnitrostranických otázek včetně ekonomiky strany byla mnohými delegáty hodnocena jen coby ztraceným časem, bez jakéhokoliv posunu v řešení těchto otázek, kdy její delegáti projednání ekonomických otázek smetly z programu této konference.

Další bod usnesení X. sjezdu v termínu do srpna 2018 – zpracovat krátkodobý politický program KSČM byl naplněn o mnoho měsíců později. Dost možná jen na základě upozornění okresních výborů, že tento bod nebyl ani na konci loňského roku naplněn.

Od X. sjezdu KSČM nás dělí téměř 14 měsíců, máme za sebou další volby.

Senát Parlamentu České republiky na základě výsledku těchto voleb je poprvé bez našeho zástupce. Neúspěchem pro nás skončily komunální volby v podobě značné ztráty našich zastupitelů na radnicích. Poprvé bez nás zůstalo také zastupitelstvo hlavního města Prahy.

Nedávné volby do Evropského parlamentu s volebním ziskem 6,94 % hlasů, znamenaly nejhorší výsledek v téměř stoleté historii našeho komunistického hnutí.

Dlouhodobé propady ve všech typech voleb se odráží v dalších oblastech života strany.

Finanční propad je důsledkem přechodu na úsporný – nouzový režim v činnosti okresních výborů i přibývajícího počtu těch okresů, které nemají dostatek finančních prostředků k zabezpečení své činnosti. Většina předsedů okresních výborů musela přejít na dohody o provedení práce a získávání mladých předsedů do funkcí se tak nadále vzdaluje. Ještě hrozivější zůstává představa, že při současných finančních ukazatelích zůstaneme během následujících pěti let jako strana bez koruny.

Je ale politická vůle k vypracování ekonomického a personálního auditu KSČM za poslední roky zpětně?

Strana se dále potácí v prohlubujících se problémech spojené s neutěšenou, stárnoucí a ubývající členskou základnou. Mediálně se prezentujeme jako strana s největší členskou základnou. Nejedná se ale je o „piár“, který s realitou nemá nic moc společného? Soudě alespoň z několika údajů:

Věkový průměr členské základny je 73,51 let. Pouze 12,27 % z celkového počtu ČZ je tvořeno členy do 60 let. U věkové kategorie do 30 let registrujeme 250 členů – tj. 0,72 % ČZ. Podobně vypadá obraz v přijímání nových členů. Zatímco v roce 2012 to bylo 838, v roce 2018 do strany vstoupilo jen 276 členů, což je procentuálně s rokem 2012 necelých 33 %.

Smířili jsme se s absencí stranického vzdělávání. Pro uskutečňování pragmatické politiky prý není významné. Jedinou formou stranického vzdělávání tak zůstává Sobotní Univerzita Jany Švermy, která ale nejen z výše uvedených důvodů zápasí s nedostatkem zájemců.

Další formu stranického vzdělávání, v podobě PTPK, které jsou pořádány již více, než dvacet let nelibě neseme. Dokladem je zrušení poslední dubnové konference pár dní před jejím konáním. Oficiálně z technických důvodů, neoficiálně jako obava z reakcí antikomunistů typů Štětiny, mající možný dopad na výsledek evropských voleb.

Skutečných problémů, které zasluhují zásadní řešení je více.

Délka diskusních příspěvků dnešní celostranické konference je ale časově omezena. Nechci být ve svém vystoupení přerušen, jak tomu bylo v případě diskusního příspěvku Martina Říhy na dubnové konferenci a tak tedy přejdu k závěru.

Okresní výbor KSČM Klatovy sdílí názor, že východiskem z prohlubujícího se zakonzervovaného stavu ve straně je volba nového – nikoliv staronového (!) – vedení strany. Takového, které dokáže stranu na základě skutečného marxisticko-leninského programu stranu ideově a akčně sjednotit a vyvést z krize.

Předkládám za náš okres požadavek na vytvoření návrhu nového politického programu KSČM vycházejícího ze zásad učení marxismu-leninismu, který bude předložen k vnitrostranické diskusi na jednání výročních členských schůzí, okresních a krajských konferencí a předložen ke schválení XI. sjezdu KSČM.

Miroslav Kavij, delegát Klatovy