Chvíli postůjme…

Netřeba frází pro důstojnost a odvahu.
Slova – jsou to a budou jen a jen slova.
My, jsme tady stáli. A zpátky ni krok.
My tady padlí ležíme, ale Moskva stojí!
Vladimír Karpenko
, spisovatel

Chrám ozbrojených sil Ruské federace. Otevření hlavního chrámu Ruských ozbrojených sil k 75. výročí vítězství nad fašismem. Neskutečná nádhera. Hlavní chrám Ozbrojených sil Ruské federace byl navržen v monumentálním rusko-byzantském stylu. Katedrála je třetí největší po Katedrále Krista Spasitele v Moskvě a Katedrále sv. Izáka v Petrohradě. Jeho výška spolu s křížem je 95 metrů. Stavba se budovala u příležitosti 75. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce.

Neskutečně nádherný moderní chrám…

Chrám a vše, co s ním souvisí, je přeplněné symbolikou na památku hrozného času boje proti nacistům a všem, kteří padli na bojišti. Průměr bubnu hlavní kopule je na počest konce války v roce 1945 19 metrů a 45 centimetrů. Výška zvonice je 75 metrů, od vítězství uplynulo 75 let, výška malých kupolí je 14 metrů a 18 centimetrů (válka v letech 1941-1945 trvala 1 418 dní a nocí).

Na území chrámového komplexu je galerie „Cesta paměti“. Její délka je 1 418 kroků. Jsou zde zveřejněny údaje o více než 33 milionech účastníků druhé světové války a jejich dochovaných fotografiích.

Stavba chrámu se uskutečnila na základě dobrovolných darů a z osobních zdrojů vojenského personálu, členů jejich rodin, jakož i od všech zainteresovaných občanů a organizací.

Je to velkolepé a monumentální připomenutí břímě, které Sovětský svaz nesl v době druhé světové války. Na druhé straně je vidět, že ani 70 let učení materialistického a ateistického přístupu k chápání světa nestačilo. Je to také důkaz toho, že pravoslaví je hluboce zakořeněno v ruské duši. 

(Poznámka metéra: Válka je tak hrozná věc…, že si člověk sám sobě ani neumí a nemůže odpustit. A hledá odpuštění a alibi u něčeho, s čím se nedá diskutovat.
Také mě napadá, zda bychom neměli uspořádat sbírku pro „Trio debilito“ a poslat je tam na vyučenou se podívat. A nejlépe na čtrnáct dnů je tam zavřít dokud se to nenaučí nazpaměť!)