„NE!“ válce

České mírové hnutí za podpory dalších vlasteneckých organizací uspořádalo protest proti zbrojním dodávkám na Ukrajinu a proválečné politice české vlády i Severoatlantické aliance.

Pod hesly »Svět bez válek je možný, svět bez válek je nutný« či »Nechceme fašismus, nechceme NATO« se konal v sobotu 29. ledna před Generálním štábem Armády ČR v Praze na Vítězném náměstí protiválečný mítink.

Zeptejte se maminek, zda chtějí pro své děti válku.
Jen se neptejte Pekarové, Langšádlové a afroameričanky…

V souvislosti s Ukrajinou dochází k vzestupu napětí v Evropě. Od státního převratu na Majdanu, se projevují na Ukrajině nacionalistické, šovinistické, proválečné, antikomunistické, antidemokratické síly i otevřeně fašistické síly. Stepan Bandera je oslavován.»Je hanbou a skandální, že takovéto síly nyní nalézají podporu i z nejvyšších míst v České republice,« zdůraznil Milan Krajča. Pohrobci fašistů v NATO se připravují na novou expanzi na východ. Za Severoatlantickým paktem se vine jen válečnická stopa. Protest, který vyvolalo rozhodnutí darovat Ukrajině dělostřeleckou munici, byl tedy nejen protestem proti Fialově pravicové vládě, ale také proti NATO a jeho politice, kterou všichni účastníci sobotní demonstrace odsoudili.

Milan Krajča odsoudil, že vláda „pětipsa“, aniž by řešila problémy občanů v době, kdy se provádějí rozpočtové škrty, posílá dary v ceně 37 milionů korun do nejméně stabilní oblasti Evropy. Dokonce uvažuje, že na pomoc banderovcům vyšle do oblasti těch pár bojeschopných vojáků, co máme. »Jsme proti jakýmkoli zbrojním dodávkám na Ukrajinu, proti jakýmkoli přípravám nové války,« zakončil Krajča svůj projev před cca dvěma stovkami účastníků, kteří se sešli i s transparenty a prapory.

Ministerstvo, které vede Afroameričanka už dávno není ministerstvem obrany, ale války.

Mluvčí Občanské iniciativy Ne základnám Eva Novotná informovala, že poslala poslancům a vládě protestní dopis, ovšem bez reakce. »Ve sdělovacích prostředcích se lže už tak, že je to neudržitelné, a zdá se, že to nikomu nevadí,« popsala aktuální realitu médií. Zalitovala, že obří transparent, který pamatuje silné protestní hnutí českých občanů proti americkému radaru plánovanému americkými vojenskými stratégy v Brdech, je opět platný a aktuální.

I členky Levicových klubů žen zaslaly otevřený dopis proti vyzbrojování Ukrajiny premiérovi, ministryni obrany a předsedkyni Sněmovny – též bez odezvy. »Nechceme, aby vláda dělala kroky, které jí nepřísluší. Ve volebním programu nikdo účast ve válečném konfliktu neměl,« zdůraznila předsedkyně rady LKŽ Květa Šlahúnková, a poukázala na to, že »dar naší vlády není darem – z daru se totiž mají lidé radovat«.

Válku nechtějí ani mladí, ani staří…
Jen protektorátní vláda americké kolonie sídlící ve Strakovce ji chce…

Náš kandidát na budoucího prezidenta publicista a historik Josef Skála, použil pro své vystoupení příměru – »Jsme země, která byla obětí mnichovského diktátu, jenž nám byl vnucen zvenčí. Dnes, jako kdybychom chtěli prožít Mnichov podruhé, a vlastnoručně se nechat zatáhnout do tažení ‚nach Osten‘ se zbraněmi a děsivými následky«. Když jsme byli okupováni nacistickým Německem, museli jsme vyrábět zbraně pro tažení na východ, na což pod nejpřísnějšími tresty dohlíželo gestapo. Dnes tyto funkce – výrobu, dodávky i dozor převzala vláda o své vůli bez mandátu lidu! Skála zdůraznil, že jsme byli zemí, jež vždy stála na straně napadených proti agresorům, a to jak za předmnichovské republiky, tak desítky let po osvobození od fašismu. »Teprve nyní stojíme na straně agresorů a děláme této zemi děsivou ostudu! Všechny obludné agrese pošlapávající mezinárodní právo zatím dělaly této zemi ‚jen‘ ostudu, ale teď se hrneme do konfliktu, který může mít fatální důsledky«. Vybídl hovořit s lidmi nejen z pozic zdravého rozumu a morálky, ale také apelovat na elementární pud sebezáchovy.

K účastníkům protestního mítinku promluvil také Jaromír Vašek, jenž oblast Luhanska a Doněcka zná velmi dobře ze svých osobních návštěv, jichž do vypuknutí pandemie absolvoval sedm. »Mluvil jsem tam s lidmi, na jejichž hlavy a domy padají ukrajinské bomby. V Gorlovce jsem hovořil s mužem, jehož manželka a malá dcerka byly zabity ukrajinskými zbraněmi. Takové příšernosti se tam dějí, o tom hlavní sdělovací prostředky nehovoří. Na Ukrajině fašismus opravdu je,« doložil na skutečných činech, jak to vnímá obyvatelstvo v místě.

Pokud se na Ukrajině zaštiťují Banderou a jeho ideologií, zaštiťují se vrahy, kteří zabíjeli Čechy na Volyni, zabíjeli Rusy, Židy, Poláky a také samotné Ukrajince, kteří se jim protivili. Připomněl i 75 let od vražedného průchodu banderovců Československem.

 Poté přečetl protiválečné eseje nadané 16leté Bohdanky z Donbasu, která je příkladem dětí, jež přišly v důsledku občanské války o dětství, mnohé i o rodiče a další blízké. Vašek se zamyslel nad projevem předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) u příležitosti 77. výročí osvobození KT Auschwitz, v němž pateticky varovala před nacionalismem. »A co ukrajinský nacionalismus, banderovský nacionalismus – proč proti němu neprotestuje?« nechápe Vašek dvojí metr pravicové političky.

Vašek připomněl, že po druhé světové válce byli souzeni váleční zločinci a Československo stálo na straně vítězných mocností. »Nyní – pokud jsme se zapojili do válčení s Ruskem a dojde-li, nedej bože k válce, staneme se poraženou zemí se všemi důsledky«.

Na protestním shromáždění zaznělo prohlášení Ústřední rady Komunistického svazu mládeže, které přednesl Ondřej Kazík. Kapitalisté se v době krize snaží sanovat své zisky imperialistickou válkou. Jejich škrty se týkají sociálních programů, ale jednoho oboru se škrty netýkají nikdy, o čemž svědčí 2 % HDP na zbrojení, uvedl.

Jednotky americké armády se ve válkách, které vedou po světě, dopouštějí mnoha zločinů na civilistech. USA a NATO činí kroky pro vybudování svých nových základen v Evropě, a není vyloučeno, že na nich budou umístěny zbraně hromadného ničení. Evropská unie využívá příležitosti současné nestability k budování intervenční armády. Válka mezi USA a NATO na jedné straně, a Ruskem hrozí vymazáním lidstva, varují mladí komunisté, proto vyzývají, aby váleční štváči byli poraženi.

Na závěr se Václav Novotný zeptal, zdali občané znají znění dopisu od ukrajinské vlády žádající zbraně. »Četli jste někdo ten dopis? Ukázala vám jej média?« Odpovědí bylo sborové »ne«. Pak ovšem není správná obecná formulace, že »Česko dodalo munici«, když jeden každý z nás nic nedodal.

Protestujme! Nenechme si líbit, že to budou naše zbraně, které budou vraždit a pokračovat v genocidě slovanských národů vyvěrající ze samotné podstaty kapitalismu!