Komunisté odmítají cizí vojska na našem území!

Dohoda České republiky a USA „o spolupráci v oblasti obrany“, přes zavádějící název ve skutečnosti pouze upravuje podmínky pro dlouhodobý pobyt amerických vojsk na území České republiky.

V podstatě je zbavuje jakékoli odpovědnosti a Českou republiku kontroly nad nimi, bez možnosti toto ujednání ze strany České republiky vypovědět po dobu dalších deseti let. Přijetí této smlouvy zbavuje Českou republiku suverenity a také formálně zakotví nerovnoprávné postavení České republiky vůči USA. V konečném důsledku pak otevírá cestu pro zřízení vojenských základen Spojených států na území České republiky, ač to vládní představitelé soustavně a zarputile popírají.

Komunistická strana Čech a Moravy dlouhodobě přítomnost jakýchkoliv cizích vojsk na území České republiky odmítá! Uspořádala proto několik protestních happeningů a demonstrací proti přijetí tzv. „obranné“ smlouvy s USA a také iniciovala petici proti přítomnosti cizích vojsk na území České republiky. Tu již podepsalo téměř 20 tisíc občanů ČR!

Petiční výbor PS PČR díky iniciativě KSČM musel tento týden petici veřejně projednat, a dát tak prostor i dalším představitelům občanských hnutí a iniciativ, které se staví odmítavě k přijetí smlouvy. Smlouvu již příští týden začne schvalovat parlament, kterým zřejmě i díky hlasům ANO hladce projde. Následně bude předložena k ratifikaci současnému prezidentovi Pavlovi, který se již očividně nemůže dočkat, až ji podepíše. Česká republika se tak stane nezpochybnitelným vazalem USA.

KSČM odmítá proválečnou politiku současné pravicové vlády P. Fialy, která nehledá cesty k mírovému řešení konfliktu na Ukrajině, ale pouze podporuje další válečné běsnění, jež stojí jen další lidské oběti na obou stranách konfliktu.

KSČM vyzývá občany ČR, aby se připojili k petici proti přítomnosti cizích vojsk na území naší republiky a zároveň podpořili veškeré iniciativy proti tzv. „obranné“ smlouvě. Zopakujme úspěšné tažení proti výstavbě americké radarové základny v Brdech!

Přijato na zasedání ÚV KSČM, Praha, 24. 6. 2023